Széchenyi Terv Plusz - fejléc

A kedvezményezett neve: Ráckeve Város Önkormányzata
A projekt címe: Helyi humán fejlesztések Ráckeve településen
A szerződött támogatás összege: 432 999 998,- Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt tervezett fizikai befejezési dátuma: 2027.11.30.
A projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.1.3-23-PT1-2024-00073

Projekt tartalmának részletes bemutatása: 

Ráckeve Város Önkormányzata, mint konzorciumvezető, sikeresen pályázott a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz támogatási rendszer keretében megjelent TOP_PLUSZ-3.1.3-23-PT1 számú, „Helyi humán fejlesztések” című felhívásra, melynek keretében a „Helyi humán fejlesztések Ráckeve településen” (TOP_PLUSZ-3.1.3-23-PT1-2024-00073) című projekt megvalósításához 433 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.

A fejlesztés forrását az Európai Szociális Alap, és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

A projekt keretében a Pest Vármegyei Esélyteremtő Paktum és a Szolgáltatási Út Térkép által feltárt vármegyei szolgáltatáshiányokra válaszoló intézkedéseket támogató tevékenységek megvalósítását tervezi Ráckeve Város Önkormányzata.

A projekt előkészítése során feltárásra kerültek azok a főbb szociális és társadalmi problémák, szociális és egészségügyi ellátórendszer hiányosságai, amire a projekt keretében megvalósítandó tevékenységek megfelelő megoldási alternatívát nyújthatnak, továbbá hozzájárulhatnak a társadalmi különbségek mérsékléséhez, a szociális és egészségügyi ellátórendszer hozzáférhetőségének javításához, valamint a hátrányos helyzetű célcsoportok leszakadásának mérsékléséhez.

A projekt keretében Ráckeve településen komplex, minden korosztályra kiterjedő projekt kerül megvalósításra.

A tervezés, előkészítés és a megvalósítás folyamata az Önkormányzat, és a helyi civil szervezetek, helyi intézmények bevonásával történik, a kapacitások fejlesztésével a helyi és regionális fejlesztések érdekében.

A tervezett célok, és programok az alábbiak:

A projekt keretében megvalósul többek között a fogyatékos gyermekeket, felnőtteket saját otthonukban nevelő, gondozó családok részére közösségépítés, és tapasztalatcsere céljából szabadidős, és rekreációs programok szervezése.

A “KÖZÖStér-nem vagyok egyedül” és a  “Közösen-betegklub” programok célja rendszeres találkozási lehetőséget biztosítani az érintett családok számára egymással is, amely alkalmakkor  meghívott előadók, beszélgetések segítenék a tapasztalatcserét és a megküzdési stratégiák kialakítását. A fogyatékkal élő személyek társadalmi befogadásának elősegítése érdekében rendszeres előadásokat tervezünk.

Az idősebb korosztály részére “Idősek klubja” program keretében rendszeres, interaktív foglalkozásokat, a szellemi fittséget is fenntartó programokat tervezünk, pl rejtvényfejtő klub, drámaterápia csoportok.

A demenciával élők és hozzátartozóik támogatására rendszeres “Alzheimer Café” programot indítunk, a korai kognitív tünetek felismerését “Kognitív szűrőnap” keretében szűrőtesztekkel, és a megelőzési lehetőségek ismertetésével segítik szakembereink.

 A gyermekjóléti alapellátásokhoz kapcsolódó programjaink között szerepelnek kiscsoportos, szituációjátékos programok, ahol mediátor támogatásával kaphatnak segítséget a családok olyan jellemző témakörökben, mint például a mindennapi kommunikáció, konfliktuskezelés.

A gyermekek szünidei, hasznos szabadidő töltését díjmentes tavaszi, nyári, őszi egész napos, napközis táborok támogatják majd kirándulásokkal, filmvetítéssel, strandolással, játékos fejlesztő foglalkozásokkal, élmény és játékközpontú játszóházzal.

Nyári grafitvarázs tábort és nyári színvarázs tábort, jobb agyféltekés rajztáborokat szervezünk 10-15 éves gyerekek részére.

A szülők számára „Hogyan legyek jó, jobb szülő” gyermeknevelési készséget fejlesztő programokat, kismamáknak, bölcsődés, óvodás gyermeket nevelőknek tematikus előadásokat tartunk majd. Védőnők, gyermekorvos, pszichológus, óvodapedagógusok segítségével kis csoportos gondozási-nevelési tanácsadás, a gyermek életkori sajátosságait figyelembe vevő konfliktuskezelési tanácsadás valósul meg a problémákat feldolgozó előadásokkal, és az azokat követő beszélgetésekkel.

A programok között számos szakmai előadás is szerepel: gyermekek részére prevenciós célú események, pedagógusok részére szemléletformáló, ismeretbővítő előadások, szülők részére szemléletformáló, ismeretbővítő, érzékenyítő előadások (pl. autista gyermeket nevelők nehézségeinek megismerése)

 A projekt külön figyelmet fordít a gyermekek, illetve a fiatal felnőttek helyben szervezett, tanórán kívüli fejlesztő tevékenységeinek, szemléletformálásának, és hasznos időtöltésének megvalósítására:

 A “Tanuljunk tanulni” program keretében a tananyagbeli hiányosságok csökkentését célzó, és a tanulást akadályozó részképesség-problémákat csökkentő célú, egész tanévet átívelő foglalkozásokat biztosítunk.

7-8.osztályos tanulók részére pályaorientációs foglalkozások valósulnak meg pályaorientációs szakemberek, és meghívott előadók segítségével.

Továbbtanulási tanácsadást, önértékelés fejlesztését elősegítő tréningeket biztosítunk a szülők bevonásával tematikus kiscsoportos program keretein belül.

Tudományos, és kulturális témakörökben kreativitás, és képességfejlesztő foglalkozásokat szervezünk, a kommunikáció fejlesztését a gyermekek részére szervezett rendszeres médiafoglalkozásokkal támogatjuk, olyan témakörökben, mint például „Mit szabad és mit nem a social médiában?”

A “Jövőműhely foglalkozások” keretében olyan roma származású előadók tartanak majd motivációs foglalkozásokat iskoláskorú, mélyszegénységben élő roma fiatalok számára, akiket példaképnek tekinthetnek a gyerekek, és a Tudás Hatalom csoport által kidolgozott tematika alapján rendhagyó irodalomórákra kerül sor az általános iskolában.

A “Szociális Street Art project” a Társadalomklinika Egyesület, mint konzorciumi partner által fejlesztett komplex közösségi program, amelynek keretében modern művészeti ágak segítségével fejlesztő foglalkozásokon vehetnek majd részt a fiatalok.

A foglalkozások során dj-szakkört, közösségi falfestést, szövegírást, rappelést, zenekészítést valósítunk meg ismert kortárs művészek segítségével. A közvetlen hangulatú szabadidős tevékenységek által elérhetővé válnak azok a – többnyire veszélyeztetett – fiatalok is, akiket a már létező szolgáltatások nem képesek bevonni. A közösségfejlesztő programok hatására erősödhetnek a résztvevők egyéni-, és társas kompetenciái, aktivizálják, és együttműködésre serkenthetik a közösséget, valamint elősegíthetik a későbbi programokba történő bevonásukat, a bizalmi kapcsolat kialakulását.

A drámapedagógiai fejlesztő foglalkozások során innovatív módszerekkel, drámapedagógiával dolgozunk fel a résztvevőket érintő társadalmi kérdéseket, problémákat, életkori sajátosságokból fakadó kérdéseket.

A Független Színház közreműködésével színházi előadásokat szervezünk a fiatal felnőttek számára.

A fiatalok vállalkozói kompetenciáinak, önérvényesítésének, gazdasági ismereteinek erősítésére rendszeres fórumokat tervezünk, foglalkoztathatóságuk munkahelyek ismertetésével, munkahelyek látogatásával tervezzük elősegíteni, továbbá az ifjúsági, oktatási és foglakoztatási szektor helyi szereplőinek együttműködését támogató rendszeres  programokat valósítunk meg.

A szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása, összehangolása keretében lakosság részére havi ingyenes jogi tanácsadás szolgáltatás biztosítása, valamint rendszeres általános tájékoztató előadások tartása is szerepel a projekt céljai között.

Iskolai pszichológus alkalmazásával, és a fogyatékkal élő ráckevei gyermekek részére habilitáció, rehabilitáció szervezésével a Ráckevei Árpád Fejedelem Általános Iskolában a jelenlegi kapacitáshiány miatt nem elegendő szolgáltatáson felüli lehetőség biztosítása a célunk.

Megvalósul ezen felül a Ráckevei Szivárvány Óvoda pedagógusainak továbbképzése a gyermeki idegrendszer mozgásos érzékszervi fejlesztésére, illetve a mozgástanítás és gyermeksport területén.

 A projekt keretében számos egészségfejlesztő, és egészségtudatosságot erősítő program  megvalósulása is célunk.

Helyben szervezett szűrővizsgálatokat tartunk, szűrőbusz, és utaztatás igénybevételére is lehetőséget biztosítunk. Mentális egészségfejlesztés célú kiscsoportos foglalkozások, a fiatal korosztály részére szexuális felvilágosító programok, szexedukációs foglalkozássorozat a korai gyermekvállalás hatékony megelőzésére, továbbá az iskolás korosztály esetében szerhasználatot megelőző programok szerepelnek a tervezettek között.

A családtervező fiatalok részére komplett babaváró programot valósítunk meg, a szülők részére pedig egészségtudatos magatartás- fejlesztő előadás-sorozatot.

A felnőtt lakosság körében betegségmegelőzés és betegségfelismerés témájú tematikus foglalkozások, digitális egészségfejlesztés workshop, szülő számára balesetmegelőzési, elsősegélynyújtás képzések szerepelnek a tervezett programok között, továbbá az egészséges táplálkozással kapcsolatos ismeretek fejlesztése, életmódváltó, és közösségi egészségnevelési programok, dohányzásról való leszokást, ill. alkoholról való leszokást támogató programok.

Kiemelt szerepet kap a projektben a bűnmegelőzés.

A bűnmegelőzési program célja az áldozattá válás és az elkövetővé válás megelőzése a településen. Az áldozattá válás megelőzését többek között havonta változó tartalmú bűnmegelőzési információs anyaggal segítenénk, az elkövetővé válás elkerülését pedig szemléletformáló előadásokkal, programokkal, pozitív példakép megteremtésével segítenénk elő. Ennek érdekében a település legnagyobb szegregátuma, az úgynevezett Pokolhegy területén a fiatalok hasznos idő eltöltésére „Kamasz klubbot” is szeretnénk létrehozni.

Számos programot tervezünk a kerékpáros közlekedést népszerűsítésére, és a közlekedésbiztonsági célú szemléletformálás elősegítésére. A Bringakultúra Egyesület, mint konzorciumi partner segítségével megvalósul többek között „Bringasuli továbbképzés”, amely segítséget nyújt a pedagógusoknak a kerékpáros foglalkozások szakszerű megtartásához. Az oktatási intézményekben a tanulók „Kerékpáros kisokos” kiadványt kapnak majd. A „Kétkeréken” program keretében előre megtervezett útvonalon, forgalmi helyzeteket megbeszélve, feldolgozva találkozhatnak a gyakorlatban részt vevők a korábban megkapott elméleti tudással. Iskolai kerékpáros napokon, ügyességi versenyen is kipróbálhatják majd magukat a gyermekek. A „Bringás reggeli” program keretében, a kerékpárok átvizsgálása mellett, a BikeSafe regisztrációt is megismerhetik a résztvevők, és családi kerékpáros túrákat szervezünk különböző távokon.

A Ráckeve 4 Szabadidősport Egyesület, és az Árpád Fejedelem Általános Iskola segítségével sportprogramok fognak megvalósulni, sportszövetségek meghívásával, és futóversenyek szervezésével.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg, konzorciumi együttműködésben.
A konzorcium további tagjai: a Bringakultúra Egyesület, és a Társadalomklinika Egyesület.

Összes pályázat

Szechenyi logo
Megszakítás